вівторок, 21 лютого 2017 р.

                        21 лютого – Міжнародний день рідної мови

                                                                                          Бринить – співає наша мова,
                                                                                          Чарує, тішить і п’янить.
                                                                                                              Олександр Олесь
У житті кожної людини є хвилини творчого злету і падіння, хвилини щастя і смутку, етапи змужніння і слабкості, періоди дорослішання та процвітання. Так і МОВА, ніби та жива істота, що живе, радіє, розвивається разом з нами, надихає, заспокоює, заколисує, вселяє віру у майбутнє.  21 лютого у світі, починаючи з 2000 року, а в Україні з 2002 року, щорічно відзначають Міжнародний день рідної мови. З цієї нагоди у ЗОШ № 5 було проведено заходи з метою збереження рідного слова, відшліфовування його слова та обрамлення в оправу, передачі майбутньому поколінню цього дорогоцінного каменя. Учні 7-А класу відчули справжню насолоду: прослухали молитву «Боже, великий, єдиний…»,  здійснили поетичну хвилинку (поезії «Рідна мова» П.Дворського, «Клятва» В.Лучука та інші), переглянули відеопрезентації «Рідна мова – духовний скарб нації», «У світі наголосів, синонімів, фразеологізмів. Для тих, хто любить українську мову», написали фрагмент Всеукраїнського диктанту національної єдності «Україна – наша земля, наша Батьківщина», здійснили екскурс з експрес-повідомленнями «Світові знаменитості, що мають українські корені», «Я – українець до глибин родоводу» та дізнались «20 цікавих фактів про рідну мову, які слід знати справжньому українцю», оформленням була виставка стіннівок та малюнків.



Яка ж була передісторія? Історія свята, на жаль, має трагічний початок. День 21 лютого 1952 року і сьогодні нагадує світовій спільноті про сумні події в Бангладеш, коли влада придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання у країні бенгальської мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Після проголошення незалежності 1971 року цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам'ять загиблих за рідну мову.

За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. Недарма, бо з 6000 мов у світі майже половина знаходиться під загрозою зникнення. В Україні проживає 130 національних меншин, з них – 79 носіїв мов, рідною вважає 50 млн осіб. В Україні є мови, які знаходяться на межі зникнення, зокрема, два діалекти ромської, кримчацька, урумська та галицький діалект караїмської мови.  
     За весь час свого існування українська мова теж зазнавала злети і падіння. 134 офіційні заборони за 400 років! Та жодному законові, циркулярові, указові чи анафемі не вдалося ні обмежити, ні знищити її - генетичний код української нації. Українська мова не лише вистояла, а й зберегла право називатися однією з наймилозвучніших у світі, найстаріших у Європі, стала другою слов'янською за кількістю мовців, і входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
                        



                 Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!
                 Не забувайте свого коріння, плекайте рідне слово, і нехай вам сняться сни українською мовою!



Немає коментарів:

Дописати коментар